PİLATES VE STRETCHİNG

Pilates

Joseph Pilates tarafından oluşturulan, kasları güçlendirmek, esnekliği arttırmak, eklem ve kemikleri hayat boyu korumak için yardımcı olan fizyoterapi temelli bir rehabilitasyon yöntemidir.

Merkezimizde pilates dersleri mat pilates ve aletli pilates (reformer pilates) olarak uygulanmakta pilates dersleri, bireysel veya grup dersi şeklinde verilmektedir.

Uzman Fizyoterapist eşliğinde yapılan pilates seanslarına başlamadan; ilk görüşmede fizyoterapist sizi değerlendirir, ihtiyacınıza uygun programı hedef ve amaçlarınız doğrultusunda hazırlar.

Postür analiziniz yapılır, genel durumunuz testlerle belirlenir ve klinik tablonuz göz önünde bulundurularak seanslarınıza başlanır.

Klinik pilates derslerinde bireyin rahatsızlıklarına yönelik gerekli esneklik, kuvvet, denge ve koordinasyon gibi temel bileşenler göz önüne alınarak program hazırlanır.

Klinik Pilates özellikle bel ağrısı, bel fıtığı, sırt ağrısı, omuz ağrısı, boyun fıtığı ve bunun gibi birçok ortopedik rahatsızlıklarda tamamlayıcı bir yöntemdir.

Duruş bozukluklarında özellikle kamburluk ve skolyoz gibi omurga problemlerinde destekleyicidir.

Pilates ile aynı zamanda hem kaslarınızı güçlendirir hem gerekli esnekliği kazanırsınız. Düzenli yapıldığında sıkılaşma ve incelme de beraberinde gelir.

Çukurambardaki pilates stüdyomuzdaki mat pilates ve reformer pilates dersleri, bireysel ve grup pilates dersleri hakkında detaylı bilgi ve paket programlar hakkında bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Stretching

Stretching kasları esnek, güçlü ve sağlıklı tutar ve eklemlerde bir dizi hareketi sürdürmek için bu esnekliğe ihtiyacımız vardır.

Kaslarınızın kısalması aylar belki de yıllar almış olabilir bu yüzden ideal esnekliği kazanmak da bir iki seanstan daha fazlası gerekmektedir. Programlar tamamen kişiye özeldir.

Stretchingte kas kadar fasyanın da ideal forma gelmesini istiyoruz. Fasya vücudumuzda hem organları hem de kasları saran veya bağlayan bir bağ dokudur. Bu dokuda yaşanan problemler bir dizi rahatsızları da beraberinde getirebilir.

Fizyoterapist eşliğinde yapılan stretching dersimiz birebir uygulanır. Öncelikle kişi değerlendirilir ve kişinin ideal hizalamasını sağlamak için program hazırlanır.

Yogadan farklı olarak stretchingte uygulayıcı tarafından gerilim ayarlanır ve hareket koreografileri düzenlenir. Yumuşak dokuya özgü uygulamalar yapılır.

Özellikle sırt ağrısı, bel ağrısı gibi problemlerde destekleyicidir.

Faydaları:

  • Fiziksel aktivitelerdeki performansınızı geliştirir.
  • Kaslara kan akışını arttırır.
  • Duruş bozukluğunu önler ve azaltır.
  • Günlük hayattaki stresi azaltır/sakinleştirir.
  • Gerilim tipi baş ağrılarını önlemede yardımcı olur.
  • Antrenman programında iyi ayarlanmış bir stretching sakatlanma riskinizi azaltır ve toparlanmaya yardımcı olur.